10 sposobów na samodyscyplinę tło

10 sposobów na samodyscyplinę

Jakie cele noworoczne sobie stawiać, by zwiększyć szansę ich realizacji? Czy postawienie sobie za cel osiągnięcie czegoś jest bardziej skuteczne niż cel rezygnacji z dawnych nawyków?

Takie pytanie postawili sobie naukowcy ze Szwecji i Wielkiej Brytanii – Martin Oscarsson, Per Carlbring, Gerhard Andersson i Alexander Rozental.

Ich badanie przeprowadzone na reprezentatywnej grupie ochotników wykazało, że uczestnicy z celami zorientowanymi na osiąganie (approach-oriented) byli znacznie bardziej skuteczni w utrzymywaniu swoich postanowień.

Najpopularniejsze postanowienie noworoczne wśród badanych dotyczyło zdrowia fizycznego. Kolejnymi najczęstszymi kategoriami były: utrata wagi, zmiana nawyków żywieniowych i rozwój osobisty oraz zdrowie psychiczne.

Pudełka ze zdrowymi posiłkami pełnymi warzyw i owoców

Jak to wygląda w Polsce?

W ubiegłym roku aż 73% Polaków na swojej liście postanowień noworocznych zamieściło zmianę pracy, a 51% cele związane z życiem zawodowym. Oprócz tego w naszym społeczeństwie najczęstszymi planami zmian są te związane ze zrzuceniem wagi i zdrowego trybu życia. Taką listę tworzy ponad trzy czwarte Polaków. Mniej typowa jest chęć ograniczenia korzystania z samochodu, zrezygnowanie z jedzenia mięsa, ograniczenie ilości czasu poświęcanego na pracę i znalezienie partnera.

Piątka młodych ludzi dobrze się bawi podczas treningu na siłowni

10 sposobów na budowanie samodyscypliny

Żeby utrzymać postanowienia noworoczne potrzeba silnej samodyscypliny. Jak ją kształtować?

Zebraliśmy kilka wskazówek, którymi warto się kierować, by budować wewnętrzną wytrwałość.

  1. Wyznaczaj sobie cele, które nie będą przytłaczające. Lepiej zastąpić wielkie ambicje małymi krokami.
  2. Budowanie nowych nawyków zrealizujemy łatwiej, gdy będziemy się nagradzać za postępy.
  3. Wizualizowanie sukcesu pomoże przetrwać momenty kryzysu w osiąganiu celu.
  4. Praktyka czyni mistrza – należy skupić się na systematycznym działaniu niezależnie od czynów zewnętrznych – to ważne w takich postanowieniach jak poprawa kondycji fizycznej.
  5. Ustalaj priorytety i planuj działania wieczorem poprzedniego dnia.
  6. Zdefiniuj swoje rozpraszacze i ogranicz je.
  7. Dbaj o swój organizm zdrową dietą i aktywnością fizyczną – zdrowe ciało to również zdrowy umysł.
  8. Nie bądź dla siebie zbyt surowy i pamiętaj o regeneracji. Być może nie doceniasz potęgi snu i jego kluczowej roli dla efektywności swoich działań?
  9. Utrzymuj kontakt z ludźmi, którzy będą wspierać Cię w postanowieniach, i którzy sami dbają o rozwój osobisty.
  10. Świadomie podejmuj cele – zrozum swój cel i to, co sprawia, że chcesz go osiągnąć.

To jest możliwe!

Samodyscyplina nie jest magiczną mocą ani wrodzonym talentem – jest to umiejętność, nad którą można pracować. Niektórym jest w tym łatwiej, innym nieco trudniej, ponieważ każdy jest inny. Samodyscyplina jest zdolnością do kierowania, regulowania i kontrolowania swojego zachowania w celu osiągnięcia celów. Badania sugerują, że wpływa również na lepsze radzenie sobie z emocjami.

Elegancko ubrana osoba sprawdza godzinę na złotym zegarku, który ma zapięty na nadgarstku

Swoim tempem

Lista postanowień noworocznych nie musi być skazana na porażkę i lec w gruzach po pierwszym miesiącu wyzwań. Pod warunkiem, że dobrze podejdziemy do sposobu jej realizacji. Nikt też nie powiedział, że sporządzanie jej jest wymagane i konieczne. Można wejść w rok 2025 bez oczekiwań i planów wobec siebie, i to też jest w porządku.

Samodyscyplina jest zdolnością do kierowania, regulowania i kontrolowania swojego zachowania w celu osiągnięcia celów. Badania sugerują, że wpływa również na lepsze radzenie sobie z emocjami.

Komentarze (0)

zostaw komentarz

przesuń, aby odblokować

odblokowano