10 sposobów na samodyscyplinę
Jakie cele noworoczne sobie stawiać, by zwiększyć szansę ich realizacji? Czy postawienie sobie za cel osiągnięcie czegoś jest bardziej skuteczne niż cel rezygnacji z dawnych nawyków?
Takie pytanie postawili sobie naukowcy ze Szwecji i Wielkiej Brytanii – Martin Oscarsson, Per Carlbring, Gerhard Andersson i Alexander Rozental.
Ich badanie przeprowadzone na reprezentatywnej grupie ochotników wykazało, że uczestnicy z celami zorientowanymi na osiąganie (approach-oriented) byli znacznie bardziej skuteczni w utrzymywaniu swoich postanowień.
Najpopularniejsze postanowienie noworoczne wśród badanych dotyczyło zdrowia fizycznego. Kolejnymi najczęstszymi kategoriami były: utrata wagi, zmiana nawyków żywieniowych i rozwój osobisty oraz zdrowie psychiczne.
Jak to wygląda w Polsce?
W ubiegłym roku aż 73% Polaków na swojej liście postanowień noworocznych zamieściło zmianę pracy, a 51% cele związane z życiem zawodowym. Oprócz tego w naszym społeczeństwie najczęstszymi planami zmian są te związane ze zrzuceniem wagi i zdrowego trybu życia. Taką listę tworzy ponad trzy czwarte Polaków. Mniej typowa jest chęć ograniczenia korzystania z samochodu, zrezygnowanie z jedzenia mięsa, ograniczenie ilości czasu poświęcanego na pracę i znalezienie partnera.
10 sposobów na budowanie samodyscypliny
Żeby utrzymać postanowienia noworoczne potrzeba silnej samodyscypliny. Jak ją kształtować?
Zebraliśmy kilka wskazówek, którymi warto się kierować, by budować wewnętrzną wytrwałość.
- Wyznaczaj sobie cele, które nie będą przytłaczające. Lepiej zastąpić wielkie ambicje małymi krokami.
- Budowanie nowych nawyków zrealizujemy łatwiej, gdy będziemy się nagradzać za postępy.
- Wizualizowanie sukcesu pomoże przetrwać momenty kryzysu w osiąganiu celu.
- Praktyka czyni mistrza – należy skupić się na systematycznym działaniu niezależnie od czynów zewnętrznych – to ważne w takich postanowieniach jak poprawa kondycji fizycznej.
- Ustalaj priorytety i planuj działania wieczorem poprzedniego dnia.
- Zdefiniuj swoje rozpraszacze i ogranicz je.
- Dbaj o swój organizm zdrową dietą i aktywnością fizyczną – zdrowe ciało to również zdrowy umysł.
- Nie bądź dla siebie zbyt surowy i pamiętaj o regeneracji. Być może nie doceniasz potęgi snu i jego kluczowej roli dla efektywności swoich działań?
- Utrzymuj kontakt z ludźmi, którzy będą wspierać Cię w postanowieniach, i którzy sami dbają o rozwój osobisty.
- Świadomie podejmuj cele – zrozum swój cel i to, co sprawia, że chcesz go osiągnąć.
To jest możliwe!
Samodyscyplina nie jest magiczną mocą ani wrodzonym talentem – jest to umiejętność, nad którą można pracować. Niektórym jest w tym łatwiej, innym nieco trudniej, ponieważ każdy jest inny. Samodyscyplina jest zdolnością do kierowania, regulowania i kontrolowania swojego zachowania w celu osiągnięcia celów. Badania sugerują, że wpływa również na lepsze radzenie sobie z emocjami.
Swoim tempem
Lista postanowień noworocznych nie musi być skazana na porażkę i lec w gruzach po pierwszym miesiącu wyzwań. Pod warunkiem, że dobrze podejdziemy do sposobu jej realizacji. Nikt też nie powiedział, że sporządzanie jej jest wymagane i konieczne. Można wejść w rok 2025 bez oczekiwań i planów wobec siebie, i to też jest w porządku.
Komentarze (0)