7 trendów graficznych w 2024, które warto znać
W dynamicznie zmieniającym się świecie projektowania, trendy ewoluują z niesamowitą prędkością. Niełatwo za nimi nadążyć. Dlatego, przygotowaliśmy dla Was miniprzewodnik po nowościach, które dobrze się czują na fali popularności designu.
Co w designie piszczy?
Tak jak w wielu innych przestrzeniach, tak i w projektowaniu duże znaczenie ma tło społeczne. Na topie jest sięganie do idei różnorodności oraz inkluzywności. Ważna jest również ekologiczność, w tym zielone rozwiązania w druku, oraz dążenie do ponadczasowości. Projekty długowieczne koncepcyjnie i materiałowo wpisują się w założenia zrównoważonego rozwoju, a popularność i świadomość istotności tego podejścia stale rośnie.
Duży wpływ na aktualne trendy ma również rozwój technologii wykorzystującej AI. Bez wątpienia rok 2024 upływa pod jej znakiem. Te elementy sprawiają, że świat projektowy cechuje specyficzna dwoistość. Z jednej strony wymierzamy śmiałe spojrzenie w przyszłość, z drugiej tkwimy w skłonności do nostalgii i naśladowania stylów z przeszłości.
Surrealizm 3D
Ten nowy trend swoje powstanie zawdzięcza rozwojowi sztucznej inteligencji. Sprawne tworzenie tego typu grafik spopularyzowało ich użycie, a ich jednocześnie surrealistyczny i futurystyczny charakter przykuwa uwagę, podkreśla zachodzącą na naszych oczach rewolucję cyfrową.
Nostalgia
Aktualnie alternatywy dla krzykliwej cybernetycznej estetyki projektanci najczęściej dopatrują się w nawiązaniach do mody lat sześćdziesiątych oraz siedemdziesiątych. Projekty te cechują wyblakłe palety kolorów w stylu retro oraz zastosowanie ręcznie tworzonych ilustracji.
Pixel Art
Przyciągającym wzrok trendem retro jest również styl nawiązujący do grafiki pixelowej i pierwszych gier komputerowych. Dzięki temu po raz kolejny odbywamy sentymentalną podróż do przeszłości, której wartość doceniają wszystkie pokolenia. Nawet współcześni nastolatkowie gustują w estetyce dawnych rozwiązań graficznych, połączeniach kolorystycznych i tematyce. Można by pomyśleć, że chociaż świat pędzie do przodu, a my razem z nim, to i tak oglądamy się przez ramię z poczuciem nieukojonej tęsknoty za tym co minione.
Eksperymentalna typografia
Wciąż na topie są eksperymenty z fontami, które sprawiają, że typografia nie przemawia znaczeniem słów, a przede wszystkim kształtem oraz kolorem, przekraczając w ten sposób bariery językowe. Obecnie wykorzystane fronty są już bardziej nowoczesne niż w latach ubiegłych, a także często stają się centralnym punktem kompozycji.
Jaskrawe kolory i gradienty
Wyraźna jest także moda na użycie żywych, soczystych kolorów w zaskakujących zestawieniach. Aktualnie królują tu delikatne gradienty i dymne przejścia miedzy dwoma uzupełniającymi się kolorami.
Ekologiczny minimalizm
Bez wahania można stwierdzić, że rośnie społeczne zaangażowanie w ideę zrównoważonego rozwoju. Co ciekawe, fakt ten wpływa na decyzje projektantów. Oczekiwania coraz bardziej świadomych i edukujących się w zakresie ekologii konsumentów przyczyniają się do wzmacniania trendu na stosowanie naturalnych materiałów oraz oszczędnych nadruków.
Maksymalizm
Warto dodać, że ten trend proponuje odejście od rutyny oraz starych, bezpiecznych zasad projektowania. Kompozycje tracą marginesy i są wręcz przeładowane dużymi formami oraz odważnymi i zróżnicowanymi barwami. Na tle innych, bardziej stonowanych tendencji wydają się krzyczeć i domagać się uwagi odbiorcy.
Designed by AI
Coraz częściej projektanci sięgają po zdjęcia generowane przez AI. Nadają one projektom nutę swoistego nadrealizmu poprzez przeładowanie detalami w stopniu niedostępnym dla fotografii oraz umożliwiając lekkie odrealnienie, czy nietypowe, trudne do wykonania ujęcia.
Dlaczego trendy w projektowaniu graficznym są ważne?
W szkole uczymy się cech charakterystycznych dla sztuki i literatury epok dawnych. Mało czasu jednak poświęca się na obserwowanie i dyskutowanie o dynamicznych współczesnych zmianach i tym, co reprezentują. Jest to ważna przestrzeń działalności człowieka, która reprezentuje i odbija jak lustro zmiany, nastroje i wszelkie trendy społeczne, ekonomiczne, ekologiczne i technologiczne. Zatem śledząc zmiany w grafice, możemy dostrzec zmiany w nas samych.
Komentarze (0)