Prompt Crafting – kompetencja przyszłości tło

Prompt Crafting – kompetencja przyszłości

Sztuczna inteligencja i jej możliwości często wykorzystywane są w celach rozrywkowych – tworzenia śmiesznych grafik i animacji. To narzędzie jest doskonałym polem do rozwoju kreatywności. Pamiętajmy jednak, że oprócz zabawy AI ma o wiele większy potencjał, z którego można czerpać. Warto wiedzieć, jak to robić skutecznie. W tym artykule przedstawimy Wam kilka wskazówek właśnie na ten temat.

Z korzystaniem z czatów sztucznej inteligencji jest podobnie, jak z używaniem wyszukiwarek internetowych. Szukając odpowiedzi na pewne zagadnienie, np. w wyszukiwarce Google, można sformułować pytanie pełnym zdaniem i zakończyć je znakiem zapytania. Wyniki mogą być satysfakcjonujące, ale nie zawsze w pełni odpowiadają naszym potrzebom.

uśmiechnięty mężczyzna w jasnej koszuli  korzysta ze smartfona

Sztuka zadawania pytań

W celu uzyskania wyników od sztucznej inteligencji można posłużyć się pytaniem takim, jakie sformułowalibyśmy do współpracownika, np.: ,,Czy mógłbyś przeredagować ten tekst? Chce, żeby był krótszy i bardziej czytelny”. Oczywiście, czat spełni taką prośbę i zredaguje kilka akapitów treści. Możemy się jednak nimi rozczarować – będą zbyt ogólne i rozbudowane, ale nie niosące wielu konkretnych informacji i możliwe, że nie będą utworzone w odpowiednim stylu wypowiedzi.

Unowocześnianie przeglądarek i wyszukiwarek podąża za trendem formułowania pełnych pytań w miejscu łączonych haseł. Dzieje się tak również dlatego, że coraz częściej użytkownicy sieci szukają odpowiedzi i pomocy nie w przeglądarkach, a u czatów. Mimo to, nadal dobrze jest znać metody skutecznego researchu i zdawać sobie sprawę chociażby z tego, że kolejność słów w zapytaniu może mieć znaczenie.

sztuczna inteligencja przedstawiona jako sztuczny mózg dołączony do procesora

Przepis na prompt

Aplikacje czatowe wykorzystujące AI odpowiadają na tzw. prompty.  Zajmowanie się właściwym ich formułowaniem i testowaniem określa się prompt craftingiem. Jest to kompetencja rynkowa, której wartość rośnie, ponieważ umiejętne korzystanie z narzędzi sztucznej inteligencji to element składowy wielu zawodów przyszłości.

Aby prompt był skuteczny, powinien spełniać cztery podstawowe cechy:

  • być jak najbardziej precyzyjny i szczegółowy,
  • zawierać słowa kluczowe,
  • zarysować kontekst, którego wymaga zadanie,
  • dzielić skomplikowane zadania na mniejsze kroki.

Dodatkowymi kwestiami, które można uwzględnić jest na przykład formułowanie zapytania w języku angielskim, ponieważ może przynieść lepsze wyniki.

młoda kobieta pracuje podekscytowana przy laptopie siedząc w kawiarni

Zadowalające efekty

Ciekawą możliwością jest zasugerowanie czatowi, aby odpowiadał na pytanie wcielając się w rolę np. eksperta jakiejś dziedziny. Dobre wyniki powinniśmy uzyskać również, gdy poprosimy o przedstawienie pozytywnych i negatywnych aspektów danego zagadnienia. Nie zaszkodzi poprosić czat, aby sparafrazował polecenie i zapytać go, czy na pewno wszystko jest dla niego jasne.

Dobrze jest też wiedzieć, jakich elementów do promptów nie wprowadzać. Są nimi między innymi pytania sugerujące, a więc zawierające tezy. Niesłuszne jest też pytanie czatu o jego myśli, ponieważ algorytm nie formułuje samodzielnych wniosków, a jedynie formułuje treści na podstawie bazy danych.

zaawansowany robot sam programuje i pisze kody do innych algorytmów siedząc przy komputerze

Zachowanie ostrożności

Użytkownicy powinni uważać na to, jakie dane wprowadzają do czatu. Należy unikać podawania danych osobowych, takich jak numer PESEL czy NIP, adresów zamieszkania, numerów kont bankowych, kart kredytowych, loginów i haseł. Wszelkie informacje wrażliwe i osobiste, które mogłyby naruszyć prywatność warto zachować dla siebie. Wspomnijmy, że właściciele czatów dbają o ich bezpieczeństwo, a ChatGPT nie przechowuje wprowadzonych danych po zamknięciu sesji, ani nie wykorzystuje ich do ,,dalszej nauki” poza zakończonym wątkiem.

Pamiętajmy, że zawsze można wprost zapytać wybranego czatu, w jaki sposób skutecznie korzystać z jego możliwości i jak dbać o bezpieczeństwo danych. Czaty operują nie tylko tekstem, ale potrafią także kodować, stosować języki programowania. Dlatego mogą być skutecznymi asystentami podczas pracy własnej, dostarczać inspiracji, pomagać w szukaniu potrzebnych informacji.

Kierujmy się jednak zasadą ograniczonego zaufania. Sugeruje nam to nawet samo AI, wyświetlając komunikat ,,ChatGPT może popełniać błędy. Sprawdź ważne informacje”. Pamiętajmy, że jest to narzędzie, z którego należy korzystać odpowiedzialnie.

Prompt crafting to kompetencja rynkowa, której wartość rośnie, ponieważ umiejętne korzystanie z narzędzi sztucznej inteligencji to element składowy wielu zawodów przyszłości.

Komentarze (0)

zostaw komentarz

przesuń, aby odblokować

odblokowano