Adobe – narzędzia fotograficzne dla każdego tło

Adobe – narzędzia fotograficzne dla każdego

Obecnie żyjemy w czasach, w których wyznacznikiem trendów stały się media społecznościowe. Próbujemy wyróżnić się na tle innych i chcemy przedstawić nasze życie dużo bardziej kolorowym niż jest ono naprawdę. W tym celu do Internetu wstawiamy zdjęcia ukazujące naszą codzienność – obowiązki w pracy, czas poświęcony rodzinie i rozwijaniu pasji lub otaczające nas widoki. Od pewnego czasu nie wystarczy podzielić się z obserwującymi nas osobami zdjęciem o nienajlepszej jakości lub niejaskrawych kolorach. Musimy zadbać o to, by zamieszczana przez nas grafika przykuwała uwagę i zachęcała do zapoznania się z treścią posta.

Dla tych, którzy nie zajmują się grafiką na co dzień, przerobienie fotografii w taki sposób, by stała się bardziej atrakcyjna, może nie być proste. Jednak amerykański gigant znany z projektowania oprogramowań graficznych dla systemów największych firm na świecie, stworzył programy z narzędziami do edycji zdjęć, przeznaczony dla osób o różnym stopniu zaawansowania w tej dziedzinie.

Wieloletnie doświadczenie przeplatane z innowacyjnością

Firma Adobe w głównej mierze może kojarzyć się z ich flagowym programem, o którym większość z Was słyszała, czyli kultowym już Photoshopem.  Jest on niezmiennie modyfikowany i aktualizowany od momentu jego pierwszej wersji udostępnionej w 1988r. Drugi, dużo nowszy produkt tej firmy to program Lightroom. Jego pierwsze wydanie datowane jest na jesień 2017 roku. Mimo, że w porównaniu do Photoshopa jest stosunkowo niedawno na rynku, zdążył skraść serca wielu milionom miłośników fotografii i podbić ogólnoświatowy rynek. Choć na pierwszy rzut oka oba te programy mogą wydawać się do siebie podobne, to tak naprawdę mają wiele różnych funkcji i odmiennych zastosowań. Dobrze jest zapoznać się z możliwościami oferowanymi przez te programy i zdecydować, który z nich bardziej odpowiada naszym potrzebom. A może podczas zgłębiania programów uznasz, że połączenie tych dwóch edytorów podczas obróbki zdjęć to najlepsze rozwiązanie, by Twoje zdjęcia prezentowały się nienagannie i ukazywały powalające efekty pracy fotografa.

Photoshop a Lightroom

Bez dwóch zdań Photoshop jest programem najczęściej wybieranym przez architektów, fotografów oraz grafików, czyli osoby zajmujące się zawodowo projektowaniem stron lub związanych z obróbką graficzną. Główną zaletą tego edytora jest możliwość pracy na poziomie poszczególnych pikseli, co jest bardzo przydatnym rozwiązaniem. To bardzo rozbudowany program, z wieloma narzędziami do wyboru, pozwalający na tworzenie ilustracji od podstaw. Z pewnością poznanie i zagłębienie się w jego funkcje będzie wymagało sporo czasu, ale jesteśmy pewni, że będzie to opłacalne. Lightroom zasłyną w głównej mierze nie tylko jako edytor zdjęć, ale jako wygodne miejsce do zarządzania nimi. Dzięki niemu w łatwy sposób zorganizujemy naszą fotograficzną kolekcję, wyszukamy obrazy, a także zimportujemy z innego źródła. Warto wspomnieć, że nie musimy się martwić o postęp prac jaki uczyniliśmy na danym zdjęciu. Lightroom wszystkie modyfikacje przechowuje w katalogu programu, posiadającym historię poszczególnych modyfikacji. Do tego posiada wszystkie wymagane możliwości dedykowane takim programom. Na pewno docenią go osoby dopiero rozpoczynające przygodę z edycją zdjęć, ponieważ jego obsługa nie należy do najtrudniejszych, a w początek przygody z edytorem wprowadza nas przemyślany i przydatny samouczek. Lightroom swoją popularność zawdzięcza między innymi presetom. Presety to zapisane informacje dotyczące parametrów edycji zdjęcia. Można je nałożyć na wybrane zdjęcie, lekko zmodyfikować i cieszyć się efektem, bez ręcznych poprawek w każdej fotografii.

Który program wybrać?

Niestety na to pytanie każdy musi odpowiedzieć według własnych preferencji. Wybór będzie zależał na pewno od stopnia zaawansowania naszych umiejętności, bo jak już wcześniej zwróciliśmy uwagę – Lightroom jest wiele łatwiejszy w obsłudze niż Photoshop. Program powinien być dobrany do zakresu prac, jakie chcemy wykonywać przy jego pomocy. Oczywiście połączenie obydwóch edytorów będzie jak najbardziej dobrym pomysłem i do niego również zachęcamy. Ważne jest wypracowanie sobie metody, wedle której chcemy pracować, a potem dalsze jej doskonalenie. Dlatego nie przejmuj się, jeśli funkcje Photoshopa będą dla Ciebie zbyt obszerne lub gdy Lightroom sprawi wrażenie zbyt banalnego. Priorytetami są wygoda pracy i zadowolenie z efektów.

Komentarze (0)

zostaw komentarz

przesuń, aby odblokować

odblokowano