CMS w oparciu o framework Laravel i AngularJS tło

CMS w oparciu o framework Laravel i AngularJS

Tworzenie własnych webowych aplikacji wymaga wyboru odpowiedniego środowiska, które pozwoli realizować cele stawiane przez projekt, nad którym pracujemy. Zazwyczaj programiści sięgają po gotowe rozwiązania tzw. frameworki, które są zestawem zbioru bibliotek wspomagających realizowanie funkcjonalności występujących praktycznie w każdej aplikacji. Służą m.in. do obsługi błędów, połączenia z bazą danych czy wysyłania wiadomości e-mail.

Laravel

Jednym z popularniejszych frameworków, działających po stronie serwera i napisanym w języku PHP jest Laravel, wydany w 2011 roku. Mimo swojego krótkiego stażu zaskarbił sobie przychylność programistów, dzięki czemu społeczność wspierająca rozwój tego rozwiązania stale się rozwija. Jego najnowsze, piąte wydanie, znacznie różniące się od swego poprzednika, pozwala wygodnie współpracować z innymi frameworkami oraz usprawnia pracę z formularzami, mechanizmem budowania linków, obsługi zdarzeń, a także wprowadza nowe komendy dla linii poleceń, dzięki czemu czas tworzenia naszej aplikacji oraz jej jakość ulegają znacznej poprawie.

AngularJS

Dla aplikacji typu SPA (Single Page Application) bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie frameworka AngularJS, który w ostatnich latach stał się bardzo popularną technologią działającą po stronie użytkownika. Framework ten, napisany jest w języku JavaScript, a wspierany i firmowany przez firmę Google. Do niedawna JavaScript nie był traktowany jako język umożliwiający wdrażanie wzorców MVC (Model View Controller), tak jak ma to miejsce przy frameworkach tworzonych w języku PHP. Chęć wychodzenia naprzeciw użytkownikom zrodził jednak konieczność tworzenia natywnych aplikacji działających w obrębie jednego środowiska. Eliminuje to konieczność komunikowania się z serwerem przy każdej interakcji jaką wywołuje użytkownik. Aplikacja tego typu składa się z wielu elementów, czyli podstron, które w danym momencie nie są wyświetlane. Są jednak zainicjowane w jej szkielecie, a ich zawartość wczytywana jest z serwera dynamicznie, nie powodując przeładowania całej strony. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu m.in. technologii AJAX.

Wspomniana technologia jest bardzo przyjazna dla urządzeń mobilnych i  dla serwerów, gdyż ogranicza liczbę generowanych zapytań i zwiększa kilkunastokrotnie szybkość działania. Nie trudno wywnioskować, że satysfakcja użytkownika jest nieporównywalnie wyższa niż przy klasycznych rozwiązaniach.

Jak każde nowoczesne rozwiązanie, również w przypadku AngularJS, napotykamy problem związany z kompatybilnością ze starszymi przeglądarkami. Wspomniany framework działa swobodnie na wszystkich nowoczesnych przeglądarkach, w przypadku Internet Explorer wstecznie do wersji 10. Chcąc jednak tworzyć nowoczesne aplikacje, spełniające coraz ambitniejsze wymagania, warto edukować użytkowników, by korzystali z nowoczesnych przeglądarek. Na szczęście jest to niewielki procent internautów.

Komentarze (0)

zostaw komentarz

przesuń, aby odblokować

odblokowano