Czy pozytywne myślenie wpływa na nasz sukces? tło

Czy pozytywne myślenie wpływa na nasz sukces?

Czy optymistyczne podejście do życia jest gwarancją sukcesów na wszelkich płaszczyznach? Aby odpowiedzieć na to pytanie, można poradzić się filozofów, psychologów i biologów. Warto się zastanowić, o czym i w jaki sposób myślimy w różnych sytuacjach zawodowych, ponieważ może mieć to wpływ na dalszy rozwój.

Prawdopodobnie znacie takie hasło, lubiane przez trenerów personalnych, jakim jest ,,to nie problem, a wyzwanie”. Polega to na zmianie nastawienia wobec zaistniałej sytuacji stwarzającej trudności i skoncentrowaniu się nie na problematyce, a na mocnych stronach, które pozwolą przezwyciężyć przeciwności.

Wyzwanie to nie problem

Czy wiedzieliście, że takie podejście do sprawy ma swoją nazwę? Jest to ,,podejście AI” i wcale nie chodzi w nim o sztuczną inteligencję. Jest to skrót od ,,Appreciative Inquiry”, czyli podejście doceniające, którego podstawą jest inspirowanie się mocnymi stronami i zasobami organizacji. Zastosowanie tej praktyki może mieć miejsce wszędzie: w korporacji, w polityce, edukacji, ekonomii, w życiu codziennym. Bazą tego podejścia jest społeczny konstruktywizm. Więcej o docenianiu i jego skuteczności w miejscu pracy oraz skutecznemu modelu PERMA przeczytacie w jednym z naszych artykułów.

Warto zaznaczyć, że podejście AI możemy stosować również w osobistym życiu zawodowym, a nie tylko w strategiach organizacji. Każde zdarzenie potraktowane nie jako problem, a jako okoliczność do przetestowania

Marchewka czy kijek?

Tak określa się motywację wywoływaną poprzez zachętę i pozytywne bodźcowanie – marchewkę lub kijek, czyli stosowanie presji, i wywoływanie pożądanych skutków przez stosowanie kar i negatywnych konsekwencji. Która z nich jest skuteczniejsza?

Jak przeczytamy w artykule ,,Podejście doceniające jako metoda badawcza  w bibliotece” autorstwa Katarzyny Bartosiak i Kamila Banaszewskiego: Bottling Company, Adrian Gostick i Chester Elton, trenerzy i znawcy trendów dotyczących  kultury  organizacyjnej, na podstawie współpracy z takimi światowymi organizacjami jak Disney, DHL czy Pepsi, uznali, że  docenienie  w  środowisku  pracy  nie  tylko  wzmacnia  efektywność  przywódczą  kierowników,  ale  przede  wszystkim  „w  najsilniejszy  sposób wyzwala ludzki potencjał i jest najefektywniejszym motywatorem, czyli marchewką”. Stanowi to również dla nas odpowiedź na zadane wcześniej pytanie.

Jednak docenianie to nie to samo, co pozytywne myślenie i afirmację, choć wszystkie te elementy korzystnie wpływają na dobrostan.

Afirmacja

Czym jest pozytywna afirmacja? Czy to zaklinanie rzeczywistości? Afirmacja to stosowana w psychologii metoda polegająca na wypowiadaniu twierdzeń na swój temat (dotyczących np. charakteru, kompetencji, wyglądu). Jej celem jest przyjęcie pozytywnych przekonań o sobie, swoich celach i uwierzenie w słuszność tych poglądów.

Najważniejszym elementem afirmacji jest jej celowe działanie, które ma na celu korzystnego wpływu na samoocenę. Jest to działanie na podświadomość, tak aby wzmocnić określone przekonania. Podstawą tej metody jest związek pomiędzy myślami i ich wpływem na rzeczywistość – wybory, decyzje i zachowania. Jednakże środowisko naukowe nie jest jednogłośne co do tego, czy afirmowanie i manifestacja sukcesu rzeczywiście gwarantuje sukces.

Afirmacja a nauka

Zespół naukowców pod przewodnictwem Lucasa Dixona zrealizował szereg badań z udziałem grupy 1023 uczestników. Ich wyniki znajdziemy pod tytułem artykułu ,, „The Secret” to Success? The Psychology of Belief in Manifestation” opublikowanego w 2023 roku.

Niestety, ku rozczarowaniu fanów teorii przyciągania i siły wyobraźni, która jakoby miała gwarantować realizację manifestowanych myśli przez afirmującego, badania wskazują wynik odwrotny.

Jak się okazuje, wiara w sukces i jego wizualizacje oraz afirmację nie wystarczą do tego, by go osiągnąć. W związku z tym, nie warto traktować afirmacji jako gwarancji i sprawdzonej wróżby, a raczej jako wsparcia swoich wysiłków wynikających z realizowanych działań.

Jak afirmować?

Warto wiedzieć, że narzekanie i niekonstruktywne podejście do swojej pracy ma wpływ na poziom stresu i wskaźnik zadowolenia z życia i pracy. Pozbawieni umiejętności doceniania swoich mocnych stron i dbania o to, co jeszcze wymaga poprawy niepotrzebnie karmimy się negatywnymi i przykrymi komentarzami. Problem polega również na tym, że nie potrafimy stosować pozytywnych afirmacji, ponieważ nie wiemy jak.

Przytoczymy Wam zatem kilka zdań, którymi możecie wspierać swoje samopoczucie i działać na korzyść swojego rozwoju:

  1. Pracuję wydajnie, ale dbam również o swoje potrzeby.
  2. Akceptuję siebie takim, jaki jestem, i jestem dumny z tego, kim się staję.
  3. Każdego dnia rozwijam swoje umiejętności i staję się coraz lepszy.
  4. Mam wszystko, czego potrzebuję, aby osiągnąć swoje cele.
  5. Jestem skupiony i konsekwentny w dążeniu do sukcesu.
  6. Mam otwarty umysł i jestem gotowy na nowe możliwości w karierze.
  7. Wnoszę pozytywną energię do zespołu i buduję dobre relacje.

A może macie swoją listę afirmacji? Możecie ją połączyć z listą rzeczy, które doceniacie w swoim środowisku czy też w zespole pracowniczym.

,,Appreciative Inquiry” to podejście doceniające, którego podstawą jest inspirowanie się mocnymi stronami i zasobami organizacji. Zastosowanie tej praktyki może mieć miejsce wszędzie: w korporacji, w polityce, edukacji, ekonomii, w życiu codziennym. Bazą tego podejścia jest społeczny konstruktywizm.

Komentarze (0)

zostaw komentarz

przesuń, aby odblokować

odblokowano