Jak przygotować dobrą prezentację tło

Jak przygotować dobrą prezentację

W dzisiejszych czasach coraz częściej stajemy przed obowiązkiem przygotowania prezentacji. Te stają się szczególnie pomocne na spotkaniach biznesowych, konferencjach, szkoleniach czy wykładach na uczelniach.

Choć prezentacje są tak powszechne, to niekoniecznie lubiane. Wiele osób obawia się publicznych wystąpień, a inni jeszcze bardziej nie lubią w nich uczestniczyć. Senność i znużenie to notoryczne objawy nieudanych prezentacji.

Dlaczego prezentacja jest tak ważna?

Prezentacja może uzupełnić Twoją wypowiedź bądź ją streścić. Dobrze przygotowana wzbudzi pozytywną opinię na Twój temat, ale i zwiększy prestiż firmy, którą reprezentujesz. Warto więc dobrze ją opracować, aby była atrakcyjna zarówno pod względem treści, jak i wyglądu.

Jak zrobić dobrą prezentację, aby była czytelna i funkcjonalna oraz jednocześnie przyjemna w odbiorze?

  1. Zaplanuj krok po kroku, to co chciałbyś przekazać innym. Zastanów się dla kogo przeznaczona będzie prezentacja, co będzie jej tematem i celem.
  2. Zgromadź materiały. Ważne, abyś wiedział o czym mówisz i czy informacje, którymi dysponujesz są aktualne.
  3. Czas trwania prezentacji nie powinien być dłuższy niż 45 minut. Zainteresowanie słuchaczy wzrasta w fazie początkowej i końcowej. Gdy aktywność słuchaczy spada warto posłużyć się dygresją, aby urozmaicić wystąpienie.
  4. Profesjonalny wygląd prezentacji wzmocni Twoją wypowiedź. Projektując, zwróć uwagę na kilka ważnych aspektów, jak:
  • Układ – powinien być jak najmożliwiej prosty i czytelny. Nie przytłaczaj zbyt dużą ilością teksów i grafik, korzystaj z krótkich haseł. Daj projektowi więcej wolnej przestrzeni, dzięki temu stanie się lekki i przyjemny.
  • Kolory – zdecyduj się na dwa, maksymalnie trzy. Podążanie tą zasadą uchroni widza przed niepotrzebnym rozproszeniem. Pamiętaj, kolor jest silnym bodźcem, dlatego trzeba umiejętnie z niego korzystać. Przy doborze koloru prezentacji należy wziąć pod uwagę branżę, którą reprezentujemy i odbiorców którym jest dedykowana. Przy firmowych prezentacjach warto odwołać się do kolorystyki występującej w identyfikacji wizualnej firmy.
  • Typografia – niezwykle ważna, ale często lekceważona. Istotny jest zarówno dobór odpowiedniego fontu, jak i jego wielkość. Z krojów zabawnych i dekoracyjnych lepiej zrezygnować, dobrze posłużą w codziennym użytku, ale nie sprawdzą się w profesjonalnej prezentacji. Czytelny krój to podstawa. Podobnie jak z kolorem, należy zachować umiar stosując dwa, trzy kroje. Jeśli masz problem z doborem fontów możesz skorzystać ze stron, które w tym pomagają (www.fontpair.co, www.canva.com/font-combinations, więcej na temat możliwości serwisu canva.com znajdziecie tutaj https://www.canva.com/pl_pl/funkcje/). Kluczowy jest też rozmiar tekstu, który nie może być zbyt mały. Warto odejść od monitora i zobaczyć jak prezentacja wygląda z większej odległości.
  • Spójność – wygląd prezentacji musi mieć zachowany jednolity styl. Dzięki temu unikniesz chaosu i nie zdekoncentrujesz słuchaczy.
Poza przygotowaniem atrakcyjnej wizualnie prezentacji komputerowej warto pamiętać o właściwej postawie i gestykulacji. Wyprostuj się, bądź pewny siebie, mów wyraźnie i utrzymuj kontakt wzrokowy z odbiorcą. Tuż przed prezentacją nie zapomnij sprawdzić, czy sprzęt, na którym uruchomiona będzie prezentacja działa odpowiednio.

Komentarze (0)

zostaw komentarz

przesuń, aby odblokować

odblokowano