Jak stworzyć inkluzywną stronę internetową? tło

Jak stworzyć inkluzywną stronę internetową?

Inkluzywność jest ważna. Pisaliśmy już o tym na naszym blogu. Dlatego idziemy za ciosem, nie pozostawiamy tego tematu jako tylko ładnie brzmiącej idei i przechodzimy do praktyki. Jednym ze sposobów wdrażania działań włączających i uwspólniających, skierowanych do użytkowników jest dostosowanie strony internetowej do osób z niepełnosprawnościami. W tym artykule przybliżymy Wam tę kwestię.

Wszyscy, którym zależy na tym, aby ich strona odpowiadała specjalnym potrzebom odbiorców powinni wiedzieć, czym jest WCAG. Wspomniany skrót rozwija się do nazwy Web Content Accessibility Guidelines, czyli Wytycznych Dotyczących Treści Internetowych. Dostępność cyfrowa obowiązuje od 2020 – wśród stron internetowych i 2021 – wśród aplikacji mobilnych na podstawie ustawy z 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

Osoba z zespołem downa pracuje przy komputerze na stojąco opierając się o ciemną ścianę

4 wskazówki

Takie wytyczne zobowiązane są stosować strony internetowe i aplikacje mobilne instytucji publicznych.

Opierają się one na 4 zasadach. Są nimi:

  • postrzegalność,
  • funkcjonalność,
  • zrozumiałość,
  • kompatybilność.

Co więcej, zaskoczyć może fakt, że nie są to zasady techniczne, a wskazówki do projektowania z myślą o użytkowniku.  Osoby z niepełnosprawnością, np. niewidome lub z dużymi wadami wzroku chcą wiedzieć, co przedstawiają zdjęcia lub grafiki zamieszczone na stronie – tutaj przydatne są teksty alternatywne dołączane do obrazów.

Poza tym, ta grupa użytkowników potrzebuje opcji dogodnego powiększenia strony lub jedynie samej czcionki, czy zmiany koloru treści.

Inne udogodnienia

Wcześniej wymienione dostosowania obejmują zasady postrzegalności i funkcjonalności. Nie są to oczywiście jedyne wskazania. Innymi udogodnieniami są na przykład:

  • opcja odtwarzania — wstrzymywanie i zatrzymywanie poruszających się treści,
  • brak migających treści i możliwość wyłączania ruchomych elementów przez użytkownika,
  • zrozumiałe i pasujące do treści tytuły stron,
  • dobra widoczność elementu, który jest w danym momencie wybrany za pomocą klawiatury,
  • unikanie trudnych dla użytkowników słów i wyrażeń lub ich wyjaśnienie w prosty sposób,
  • dostępne i zrozumiałe komunikaty błędów w formularzach i podpowiedzi jak je poprawić.

Zapewnienie sprawczości

Jak sami możecie zauważyć są to takie elementy, które, tak naprawdę, powinny być drogowskazem twórców wszystkich stron internetowych, a nie tylko udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami.

Nikt z nas nie lubi trafiać na strony urzędów, na których znajdują się niezrozumiałe sformułowania albo linki bez opisu, gdzie nas przeniosą. Wypełnianie formularzy i wyskakiwanie błędów frustruje każdego użytkownika.

Należy przy tym pamiętać, że dla osób neurotypowych jest to ułatwienie, a dla nienieurotypowych – konieczność, by w ogóle umożliwić im korzystanie ze strony i samodzielne działanie.

Lista kontrolna

Istnieje narzędzie do samodzielnego badania strony internetowej pod kątem jej dostępności cyfrowej dla osób z niepełnosprawnościami. Taką listę kontrolną opublikował serwis gov.pl. W jakim celu wykonuje się taką kontrolę? Jest to narzędzie stanowiące pomoc dla instytucji, które mają prawny obowiązek implementacji WCAG. W dodatku, taka lista jest przydatna w sytuacji opracowania deklaracji dostępności, gdy nie ma możliwości zlecenia takiego badania audytorowi. Jednak warto przy tym pamiętać, że to jego opinia jest wiążąca w ewentualnych sytuacjach spornych.

Obowiązkowe, ale nie dla wszystkich

Powiedzieliśmy, że inkluzywność jest warta wdrażania. Natomiast nie jest to obowiązek każdego właściciela strony. Wspomnianej wyżej ustawy przestrzegać muszą m.in.:

  • jednostki sektora finansów publicznych,
  • osoby prawne, utworzone w celu zaspokajania potrzeb o charakterze powszechnym,
  • organizacje pozarządowe, które działają na rzecz ochrony i promocji zdrowia, osób z niepełnosprawnościami lub seniorów.

Na koniec dodajmy, że coraz częściej spotykamy się z zainteresowaniem takim rozwiązaniem na stronach firmowych. Jeśli Wam również zależy na tym, aby wykazać inkluzywność przedsiębiorstwa przez realne działania i zdecydowaliście się na wdrożenie WCAG podczas budowania nowej strony internetowej, zachęcamy do kontaktu!

Web Content Accessibility Guidelines, czyli Wytyczne DotycząceTreści Internetowych. Dostępność cyfrowa obowiązuje od 2020 – wśród stron internetowych i 2021 – wśród aplikacji mobilnych na podstawie ustawy z 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

Komentarze (0)

zostaw komentarz

przesuń, aby odblokować

odblokowano