Klasyczny lakier UV vs. UV digital tło

Klasyczny lakier UV vs. UV digital

Lakier UV zwany również wybiórczym czy też niekiedy lakierem punktowym jest to bardzo ciekawa i pomysłowa forma uszlachetnienia powierzchni druku. Polega na pokryciu lakierem tylko wybranych elementów zadrukowanej płaszczyzny, a nie całości.

Lakier wybiórczy stosujemy na matowych materiałach reklamowych, często pokrytych wcześniej folią matową lub soft touch dla podkreślenia kontrastu. Dzięki nadanemu połyskowi, który wzmacnia i pogłębia kolory, wybrane elementy graficzne pozostają w kontrze dla reszty projektu.

Jest to metoda zdobienie która bardzo podoba się naszym klientom, niemniej nie zawsze można ją zastosować. Głównym ograniczeniem jest nierentowność zastosowania przy wydrukach o niskim nakładzie. Jest to spowodowane wysokim kosztem przygotowania i skomplikowaniem samego procesu lakierowania. Aby to lepiej zrozumieć, warto przyjrzeć się technicznemu nakładania lakieru punktowego.

Jak powstaje lakierowanie wybiórcze?

Lakier nakłada się po zakończeniu procesu druku, wyschnięciu farby, przeważnie również po nałożeniu foli matowej.

Dla uzyskania efektu miejscowego lakier nakłada się metoda sitodruku, co oznacza konieczność przygotowania specjalnych matryc-sit. Sito to membrana pokryta materiałem światło utwardzalnym na który wzór jest nanoszony za pomocą uprzednio wydrukowanej kliszy, przez naświetlanie.

Proces ten przypomina nieco analogową fotografię. Membrana sita po przygotowaniu posiada obszary przepuszczające oraz nieprzepuszczające lakier, umożliwiając precyzyjne nałożenie lakieru w wybranych miejscach. Nałożony lakier jest utwardzany  w specjalnej maszynie za pomocą promieniowania UV.

Alternatywa cyfrowa dla klasycznego lakierowania UV

Czy nie było by wspaniale, gdyby istniała technologia  lakierowania miejscowego niewymagająca całego tego kosztownego procesu przygotowania?

Podczas wizyty na targach Remadays 2019 natknęliśmy się na wiele nowinek z dziedziny druku między innymi maszynę Duplo DuSense umożliwiającą łatwe i szybkie lakierowanie cyfrowe. System ten nie wymaga sita i pozwala drukować efekt lakieru bezpośredni z pliku na arkusz. Ponadto system ten umożliwia tworzenie wydruków z wyczuwalną fakturą o zmiennej gęstości. Grubość nanoszonej powłoki mieści się w zakresie 20 do 80 mikrometrów.

Efekt jest bardzo ciekawy nie posiada jednak tak głębokiego połysku jak klasyczny lakier. Kompaktowe rozmiary drukarki ograniczają również maksymalny format druku. Maszyna ta lakieruje arkusze nie szersze niż 33 cm i nie dłuższe niż 74cm, co ogranicza jej zastosowanie. Nadal ma ona jednak szansę sprawdzić się przy małych i średnich nakładach.

Komentarze (3)

  1. E
    Emil / 08.01.2020

    Uszlachetnienie to super dodatek, podnosi wartość estetyczną projektu.

  2. D
    Druk cyfrowy – uszlachetnienia druku – nowości | solveit.pl / 17.01.2022

    […] Ciekawą innowacją w druku cyfrowym są tonery bezbarwne. Tonery te można nakładać na całą powierzchnię wydruku zwiększając jej trwałość oraz nadając efekt połysku. Z kolei przy nałożeniu punktowym pomagają wyróżnić elementy wydruku dając efekt zbliżony do zastosowania lakieru wybiórczego UV. […]

  3. U
    Uszlachetnienia druku – druk cyfrowy – nowości | solveit.pl / 17.01.2022

    […] Ciekawą innowacją w druku cyfrowym są tonery bezbarwne. Tonery te można nakładać na całą powierzchnię wydruku zwiększając jej trwałość oraz nadając efekt połysku. Z kolei przy nałożeniu punktowym pomagają wyróżnić elementy wydruku dając efekt zbliżony do zastosowania lakieru wybiórczego UV. […]

zostaw komentarz

przesuń, aby odblokować

odblokowano