Kobiety w IT. Rozwój i determinacja
Od lat w branży IT stanowczą większość pracowników stanowią mężczyźni. Wydawać by się mogło, że taki jest stan rzeczy i nic się nie zmienia, ale to tylko pozory. Badania wskazują, że co roku liczba kobiet pracujących w tej przestrzeni wzrasta. Dlatego warto przyjrzeć się temu, czym dokładnie się tam zajmują, jakich kompetencji dostarczają, a także co sprawiło, że postanowiły rozwijać się w tej przestrzeni.
Trochę statystyk
W 2023 roku kobiety stanowiły 18% osób zatrudnionych w branży IT. Stanowi to wzrost o 4% względem ubiegłego roku. Według raportu Kobiety w IT 2023, opublikowanego na podstawie badań przeprowadzonych przez No Fluff Jobs, 42% respondentek znalazła się w branży IT dzięki przebranżowieniu.
Wobec tego, jakie kierunki studiów ukończyły obecne w IT kobiety? W czołówce są nauki humanistyczne (31%), nauki o zarządzaniu (21%) oraz nauki społeczne (20%), a niedaleko poza podium znalazły się nauki ekonomiczne (19%).
Tylko 22% ukończyło studia technologiczne. W przyszłości jednak absolwentek tej dziedziny może być więcej, ponieważ w latach 2016-2021 liczba kobiet podejmujących takie kierunki kształcenia wzrosła o 38%. Dzięki temu udział kobiet w branży rośnie, choć nie można powiedzieć, by działo się to w zawrotnym tempie. Zmiany te jednak są zauważalne.
Marzenia same się nie spełniają
Warto zaznaczyć, że kobiety, które zdecydowały się na zmianę zawodu stanowią grupę, spośród której 75% przygotowywało się do tego samodzielnie, a nieco ponad 50% wzięła udział w specjalistycznym szkoleniu. Jak się okazuje, w badaniu dostrzeżono też grupę 18% kobiet, które przygotowały się do rebrandingu dzięki wsparciu znajomych pracujących w tej branży. Bez wątpienia, musiały wykazać się determinacją i dużą samodyscypliną, by osiągnąć zamierzony cel. Wobec tego powinniśmy postawić następujące pytanie: co stanowiło dla nich główną motywację? Okazuje się, że powodami, które skłoniły kobiety do rozpoczęcia pracy w IT były:
- wyższe zarobki,
- rozwojowość branży,
- możliwość rozwoju osobistego,
- możliwość pracy zdalnej,
- przekonanie o tym, że branża IT jest pasjonująca,
- elastyczność czasu pracy.
Poza tym, bardzo ważnym aspektem, który kobiety biorą pod uwagę jest także kultura organizacyjna. Jak rozpoznać, że środowisko pracy jest przyjazna? Przede wszystkim głównym wskaźnikiem jest to, że pracownik nie mu się nad tym zastanawiać.
Dlaczego tak późno?
Co jest powodem tego, że dopiero w ostatnich latach coraz więcej mówimy o udziale kobiet w tej branży? Jak się okazuje, stoi za tym stereotypizacja płciowa, a także uprzedzenia społeczne – w 2017 roku 59% ankietowanych uważało, że zawód programisty jest ,,typowo męski”. W wyniku tych zjawisk kobiety odkrywają pasję do technologii później niż mężczyźni, ponieważ muszą pokonać barierę w postaci przekonania, że powinny zajmować się bardziej ,,kobiecymi” zawodami. Szanse wyrównują kampanie społeczne oraz programy mentoringowe realizowane przez firmy należące do tej branży.
Kluczowe kompetencje
Kobiety w IT walczą nie tylko ze stereotypem związanym ze swoją płcią i tym, do jakich zawodów je profiluje, ale także z mitem dotyczącym potrzebnych umiejętności w tej branży.
Przyjęło się, że jest to praca dla osób, które dobrze pracują samodzielnie, a nawet dla tych, które właśnie taki sposób działania preferują. Jak się jednak okazuje, firmy IT nie poszukują osób typu one-man-army czy też samotników, ponieważ skupiają się na tworzeniu zespołów składających się z osób o różnych kompetencjach. Jakie umiejętności są ważne w tej pracy? W pierwszej piątce specjalistki IT biorące udział w badaniu, w odpowiedzi na pytanie ,,Jakie umiejętności miękkie są niezbędne w Twojej codziennej pracy” wskazały:
- umiejętność rozwiązywania problemów,
- umiejętność pracy w zespole,
- zdolności analityczne,
- krytyczne myślenie,
- umiejętności prezentacji i autoprezentacji,
- umiejętność negocjacji i asertywność,
- inteligencja emocjonalna.
Czy gdybyście otrzymali taką listę, pomyślelibyście w pierwszym momencie, że chodzi o tę branżę? Właśnie dlatego tak ważna jest popularyzacja wiedzy o tym, jak wiele IT może zyskać od humanistyki i nauk społecznych. Te umiejętności są szczególnie ważne dla osób początkujących, które nie pozyskały jeszcze specjalistycznych umiejętności twardych.
Specjalistki w IT
Czym najczęściej zajmują się kobiety w branży techniki informatycznej? Początkujące zaczynają od Testingu, Project Managmentu, UX/UI, a także w Backendu (mimo, że wymaga programowania), na kolejnych miejscach znajduje się Frontend, Business Analysis oraz Product Managment. Startowanie od zajęć o niższym progu wejścia może wynikać z przytaczanego wcześniej powszechnego zjawiska rebrandingu.
Wsparcie i rozwój
Dzięki tym informacjom, możemy przekonać kobiety do tego, że jeśli chcą – to mogą! Jak je w tym wspierać? Mamy do dyspozycji działania długofalowe jak również te z przestrzeni rozwoju osobistego. Z pewnością pozytywny wpływ na sprawę będzie mieć budowanie świadomości wśród pracodawców, na temat tego, jakie korzyści wynikają z zatrudniania kobiet w branży informatycznej.
Drugą kwestią jest zachęcanie dziewczynek na wczesnych etapach edukacji do nauki przedmiotów ścisłych. Dzięki temu będzie im łatwiej w przyszłości podczas będą wyboru ścieżki kształcenia. Trzecią kwestią jest budowanie poczucia własnej wartości u kobiet, tak by nie bały się podejmowania wyzwań i wnioskowania o awanse. Mogą to robić w ramach własnych możliwości lub też udać się po wsparcie do specjalistów.
Z roku na rok zauważamy coraz większe zainteresowanie kobiet branżą IT. Z ciekawością będziemy śledzić ten trend, który może przyczynić się do znaczących zmian na lepsze. Wspieranie kobiet to jeden z pierwszych i podstawowych kroków do zrównoważonego rozwoju.
Komentarze (0)