System zarządzania treścią – który najlepszy?
System Zarządzania Treścią tzw. CMS można zdefiniować jako aplikację internetową pozwalającą na stworzenie serwisu internetowego, na którym uprawnieni użytkownicy mogą umieszczać treść i decydować o sposobie jej wyświetlania z poziomu panelu administracyjnego dostępnego w samej aplikacji. Zazwyczaj funkcjonalność ta jest zapewniona przez oprogramowanie po stronie serwera, które łączy się z serwerem bazy danych, w którym składowane są treści i parametry serwisu internetowego.
Obecnie istnieje wiele gotowych CMS’ów, zarówno udostępnianych za darmo, jak i komercyjnych. Systemy te często są projektowane tak, aby sprostać wymaganiom jak największej liczby użytkowników. Oczywiście niemożliwe jest pełne pogodzenie łatwości obsługi i elastyczności konfiguracji i dopasowania do potrzeb użytkownika. Oto kilka z nich:
- WordPress
- Joomla
- Drupal
- Typo3
- QuickCms
WordPress
WordPress jest zdecydowanie najpopularniejszym CMSem na świecie. Skrypt ten w swych korzeniach jest bardziej blogiem niż typowym CMSem. Od pewnego czasu dopiero poprzez jego modernizację i tysiące wtyczek przypomina CMS. Skrypt ten jako Open Source tzw. Otwarte Oprogramowanie jest wyborem większości blogerów, ale może być także z powodzeniem stosowany do projektowania prostych stron internetowych.
Przykładowy CMS WordPress można pobrać ze strony www.WordPress.org
Zalety:
- łatwy w użyciu
- społeczność
- wtyczki
- szablony
- zarządzanie menu
- niestandardowe pola
Wady:
- modyfikacja wymaga znajomości PHP
- modyfikacja grafiki wymaga znajomości CSS i HTML
- wtyczki i wydajność
- zabezpieczenia PHP
- formatowanie tabelek i grafik
- zapytania SQL
Podsumowując WordPress jest dobrym skryptem do prowadzenia bloga lub projektowania prostej strony internetowej. Jest wspaniałym narzędziem dla początkujących. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są standardy takie jak np. Joomla czy Drupal.
Joomla!
Joomla! to skrypt, który jest czymś pomiędzy prostym, “plug & play” WordPressem, a kompleksowym i zaawansowanym Drupalem. Skrypt, który jest typem Open Source jest najczęstszym wyborem przez polskich programistów do projektowania nawet zaawansowanych stron internetowych.
Przykładowy CMS Joomla! można pobrać ze strony www.joomla.org
Zalety:
- dość prosta instalacja
- wtyczki
- wsparcie techniczne
- zarządzanie nawigacją
- proste adresy URL
- prosta aktualizacja
- zaawansowana administracja
Wady:
- ograniczone możliwości dostosowywania
- zasoby i wydajność
- koszty
- zgodność modułów
- pierwszy kontakt
Podsumowując Joomla! jest skryptem bardziej zaawansowanym niż WordPress i mniej zaawansowanym niż Drupal. Skrypt jest darmowy, ma bardzo dużo wtyczek, modułów i szablonów, a także posiada bardzo dobre wsparcie techniczne i jest bardzo popularny w Polsce. Preferowany jest również dla stron multimedialnych i posiadających dużą ilość treści, gdyż wtedy może pokazać swoje pełne możliwości.
Drupal
Drupal stał się jednym z najbardziej kompleksowych systemów CMS dostępnych na rynku. Skrypt posiada bardzo specyficzne środowisko programistyczne, które można określić bardziej jako platforma programisty niż proste narzędzie CMS. Skrypt ten jest wyborem wielu programistów, którzy wcześniej korzystali z prostszych narzędzi aktualnie im nie wystarczających jak np. WordPress.
Przykładowy CMS Drupal można pobrać ze strony www.drupal.org
Zalety:
- dostępne prawie wszystkie podstawowe funkcje
- zarządzanie wyglądem strony
- różnego rodzaju treści
- zaawansowana administracja użytkownikami
- organizacja zawartości strony
- wtyczki
- wsparcie techniczne
Wady:
- instalacja i modyfikacja
- kompatybilność
- wydajność
Podsumowując Drupal jest rozbudowanym systemem CMS, który udostępnia mnóstwo funkcji. Niestety jakakolwiek ingerencja w kod skryptu wymaga bardziej zaawansowanej znajomości języka PHP, HTML i CSS. Na szczęście dla tych, którzy znają tylko podstawy tych języków naprzeciw wychodzi wsparcie techniczne, które w j. angielskim jest bardzo rozbudowane. Używając tego rozbudowanego skryptu trzeba mieć świadomość, że przy zwiększającym się ruchu na stronie internetowej, w pewnym momencie administrator serwera może wyłączyć Twoją stronę z powodu generowania zbyt dużego obciążenia.
Typo3
Typo3 jest bardzo potężnym i rozbudowanym systemem CMS posiadającym ogromne możliwości. Skrypt ten rozwijany jako Open Source jest wyborem bardziej zaawansowanych programistów, którzy szukają kombajnu obsługującego wiele funkcjonalności kosztem sporego czasu inwestycji w jego poznanie.
Przykładowy CMS Typo3 można pobrać ze strony www.typo3.org
Zalety:
- modułowy
- rozszerzenia
- elastyczny system administratorów
- rodzaje treści
- wsparcie techniczne
- cofanie zmian
- zmiana struktury strony
- wewnętrzny język TypoScript
Wady:
- instalacja i modyfikacja
- zasoby serwera i wydajność
- wsparcie techniczne w Polsce
Podsumowując Typo3 mimo, że jest wszechstronny i nadaje się do stworzenia zarówno prostej strony jak i zaawansowanego portalu z różnego rodzaju treściami, to jednak wymaga mnóstwa czasu od strony programistycznej by go opanować. Modułowość i rozszerzalność skryptu to jego istotne atuty, niestety kosztem wydajności i wymagań co do zasobów serwera.
QuickCms
Quick.Cms jest jednym z prostszych systemów CMS. Skrypt bardzo dobrze spisuje się w prostych stronach firmowych, ale istnieją nawet bardziej skomplikowane wdrożenia. Skrypt ten jest darmowy i jest wyborem tych designerów i programistów, którzy chcą łatwo i sprawnie stworzyć proste strony internetowe nie obciążając zbytnio serwera.
Przykładowy CMS QuickCms można pobrać ze strony www.OpenSolution.org
Zalety:
- instalacja i prostota modyfikacji
- przyjazna administracja
- wsparcie techniczne
- dobre wsparcie SEO
- wydajność i wymagania
- standardy
- wersja mobilna
- sklep internetowy
Wady:
- wtyczki i szablony
- baza danych
- modyfikacja wymaga znajomości PHP
- modyfikacja grafiki wymaga znajomości CSS i HTML
Podsumowując Quick.Cms jest bardzo dobrym skryptem do zrobienia prostej strony internetowej. Wymaga pewnej wiedzy na temat języka HTML, CSS i PHP aby opracować wygląd strony oraz zmodyfikować funkcjonalność. Pocieszeniem jest to, że skrypt posiada minimalistyczny kod PHP i HTML, co znacznie ułatwia jego modyfikację. Jest niesamowicie wydajny pod warunkiem, że nie obsługuje kilkuset podstron. Dla bardziej wymagających programistów pozostaje użycie skryptów takich jak Joomla! lub Drupal.
Komentarze (0)