Złoty podział – czym jest i gdzie go szukać?
Złoty podział nazywany również boską proporcją, ciągiem Fibonacciego czy literą Phi, opisuje doskonale symetryczną relację między dwiema proporcjami. Ujmując prosto: złoty podział istnieje, gdy w podziale odcinka na dwie części stosunek dłuższej jego części do krótszej jest taki sam jak cały odcinek do dłuższej części. Taki podział w przybliżeniu równy jest współczynnikowi 1.618.
Złoty podział znany był już w starożytności . Można go dostrzec chociażby w greckiej architekturze jak np.: w piramidach w Gizie czy Partenonie w Atenach.
Obecność harmonii i proporcji uznawana jest od wieków. Złoty podział można dostrzec niemal w całym wszechświecie, począwszy od przyrody i anatomii po architekturę i sztukę. W projektowaniu graficznym zasada ta jest równie powszechnie stosowana. Dzięki niej tworzone kompozycje są estetyczne i przyciągają wzrok do ważnych elementów, tworząc w rezultacie spójną całość.
Zasadę złotego podziału można zobaczyć chociażby na stronach internetowych, gdzie służy ona pomocą w rozmieszczaniu treści oraz identyfikacjach wizualnych. Wśród najbardziej znanych marek wykorzystujących w swoim logo zasadę złotego podziału jest m.in.: Pepsi, Toyota, Apple, BP, Twitter, National Geographic.
Choć my jako odbiorcy na pierwszy rzut oka nie dostrzegamy w otaczającym nas świecie złotego podziału, to jak się okazuje podświadomie podobają nam się bardziej rzeczy, które mają zachowane boskie proporcje.
Ciekawe… po tym artykule wszędzie widzę boskie proporcje ?