„Jeden do wielu”, czyli wiedza ogólna ma sens tło

„Jeden do wielu”, czyli wiedza ogólna ma sens

Wiedza ogólna ma sens

Jako początkujący programiści, pewnie niejeden raz zastanawialiście się, jaki język wybrać jako pierwszy. Wiele stron internetowych, które odwiedzicie, „zaproponuje wam” język C++. Jest to jak najbardziej optymalne podejście, ale to dopiero początek.

Zabierając się ochoczo do pracy napotkacie wiele czynników zniechęcających do nauki.

Najgorszym z nich jest moment niezrozumienia kodu, który bardzo wydłuża czas przyswajania wiedzy. Warto wiedzieć, że nie należy odrzucać danego rozwiązania tylko dlatego, że w danym momencie wydaje się ono zbyt rozbudowane. Doświadczenie zdobyte wraz z kolejnymi przepracowanymi przykładami, pozwoli spojrzeć szerzej na skalę problemu, a wtedy wszystko stanie się prostsze. Właśnie w tej chwili warto zadać sobie pytanie, czy uczyć się jednego języka i być w nim najlepszym, czy “stracić czas” na poznanie wielu języków.

Dużym plusem u człowieka chcącego zająć się programowaniem jest cierpliwość. Wiele razy zdarzy wam się wrócić do kodu, którego kiedyś na swojej drodze nie zrozumieliście, tylko po to, aby go jednak zrozumieć. Takie podejście daje wiele satysfakcji zważywszy na to, że w prawdziwym życiu, programista nie może odłożyć pisania kodu na później. Często zdarza się tkwić w martwym punkcie i cierpliwie testować kolejną możliwość rozwiązania problemu. Tu pojawia się kolejna cecha dobrego programisty, nieustępliwość. Dla wielu ludzi jest to moment, w którym rezygnują z dalszej przygody z programowaniem. Nie wszyscy mają tyle zapału, aby “tkwić” przez kilka godzin w miejscu. Dla prawdziwego programisty nie jest to czas stracony.

„Jeden do wielu”, czyli wiedza ogólna ma sens.

Każdy człowiek uczy się przez całe życie. Pytanie tylko: czy i kiedy wyciąga odpowiednie wnioski? Jedynym sposobem na zrozumienie otaczającego świata jest spojrzenie na niego z szerszej perspektywy.

Kiedy jest to możliwe?

Dzięki obcowaniu z różnymi ludźmi i poznawaniu ich podejścia do tych samych problemów.

Programista wie, że niektóre rozwiązania z góry skazane są na porażkę, nie dlatego, że są niewykonalne, ale dlatego, że czas potrzebny do wykonania danej funkcjonalności w sklepie internetowym nie byłby odpowiedni dla konkretnego projektu. Jedynym sposobem na tak szerokie spojrzenie, jest wiedza na temat dostępnych technologii, które budowane były z myślą o rozwiązaniu konkretnego problemu. Mając wiedzę tylko z jednej dziedziny, ograniczamy się do rozwiązań niekoniecznie optymalnych. Optymalizacja, a co za tym idzie szybkość działania projektowanej aplikacji, to kluczowe aspekty każdego nowoczesnego systemu dedykowanego. Czy klient, mając do wyboru narzędzie działające wolno, będzie z niego korzystał, bo doceni kunszt programisty, który napisał to w języku do tego nieprzewidzianym? Odpowiedź jest prosta. Klient wybierze rozwiązanie najbardziej komfortowe dla siebie, czyli najszybsze, najwygodniejsze i najbezpieczniejsze.

Jako programiści, wybieramy własną drogę, którą chcemy podążać. Wybieramy język, w którym będziemy programować. Jednak nie zaniedbujmy przy tym różnych technologii. Wiedza zdobyta w ten sposób, poszerzy wasze horyzonty. Staniecie się lepszymi programistami, potrafiącymi wyciągać odpowiednie wnioski i podejmować trafne decyzje, a przede wszystkim rozwiązywać problemy.

„Kto stoi w miejscu, ten się cofa”. Johann Wolfgang von Goeth

Komentarze (0)

zostaw komentarz

przesuń, aby odblokować

odblokowano