W czym YouTube jest lepszy od TV? tło

W czym YouTube jest lepszy od TV?

Teledyski ulubionych zespołów muzycznych, rozrywkowe filmiki od największych polskich influencerów, tutoriale makijażowe, vlogi podróżnicze czy lifestylowe materiały wideo – i to wszystko w jednym miejscu! YouTube to kopalnia najróżniejszych treści, które są w stanie wywołać uśmiech na twarzy, łezki wzruszenia w oczach, a nawet obudzić Twoją wewnętrzną motywację. Ponadto, sam wybierasz co oglądasz – w przeciwieństwie do telewizji, która narzuca Ci swoje programy o konkretnych godzinach i w konkretnych dniach.

Kabaret, debata polityczna, wiadomości i od dziesięciu lat te same seriale – mniej więcej tak w moich oczach wygląda dzisiejszy program telewizyjny. Do dyspozycji możemy mieć nawet setki kanałów, a i tak znalezienie wartościowych i interesujących nas treści może okazać się niemałym wyzwaniem. Dlaczego? Czy tylko ja odnoszę wrażenie, że telewizja od kilku lat stoi w miejscu? Reklamy jakby coraz dłuższe, seriale coraz bardziej przewidywalne, a wiadomości coraz bardziej stronnicze politycznie.

Dlaczego YouTube jest atrakcyjniejszym medium od TV?

Dlaczego YouTube jest atrakcyjniejszym medium od TV?

 

Przede wszystkim dlatego, że udostępniane tam treści są różnorodne, a potencjalny widz może wybrać, które z nich są najbliższe jego sercu. Chcąc obejrzeć konkretny materiał filmowy wystarczy wpisać interesującą nas frazę w wyszukiwarkę i wybrać spośród kilkunastu najlepszych wyników to co chcemy obejrzeć. Nic prostszego! W przypadku telewizji, gdy już jakimś cudem znajdziemy program, który będzie wydawał się dla nas interesujący, musimy się dostosować do godziny jego emisji na antenie.

Nie ma lepszego miejsca w mediach społecznościowych do rozwijania i kształtowania swoich pasji niż YouTube! Uwielbiasz koszykówkę? Założę się, że na tej platformie znajdziesz mnóstwo kanałów osób, które również pasjonują się tym sportem. Pomyślisz sobie pewnie, że przecież w telewizji równie dużo kanałów sportowych co wcześniej wspomnianych kabaretów… owszem, ale czym charakteryzują się te kanały? Głównie transmisją meczów i komentowaniem ich przez specjalistów danego sportu. Na YouTubie znajdziesz bardziej różnorodne treści, które możesz obejrzeć dosłownie kiedy tylko chcesz.

Czy mamy tu jakichś samouków?

Materiały instruktażowe na kanałach YouTube nazywane są tutorialami – ludzie za pomocą filmików uczą innych swoich umiejętności. Dużym udogodnieniem tej formy jest możliwość zastopowania i wznowienia wideo w dowolnym momencie – programu w telewizji nie zatrzymasz. Poza tym, że możesz udoskonalić swoje zdolności czy pasje, to możesz również podszkolić swój język obcy, a nawet potrenować rozwiązywanie zadań matematycznych pod okiem „youtubowego” nauczyciela.

Jeszcze kilka lat temu materiały wideo na platformie YouTube kojarzyły się nam z niską jakością, słabym dźwiękiem i totalną amatorszczyzną. Dzisiaj wygląda to zupełnie inaczej. Twórcy filmów na YouTubie udoskonalają przesyłane do Internetu materiały wideo korzystając z profesjonalnych kamer, lamp czy mikrofonów. Ponadto, dbają o obróbkę i montaż na najwyższym poziomie, niekiedy zatrudniając do tego ludzi. Oczywiście nie wszystkie treści są na tak samo wysokim poziomie, natomiast ci najpopularniejsi twórcy dbają o wysoki poziom na swoim kanale.

Łapki w górę, subskrypcje czy możliwość komentowania to kolejna dogodność platformy YouTube, która stawia ten serwis nad telewizją. O ile komentarze nie zawsze są pozytywne, o tyle w ogóle serwis ten umożliwia wyrażenie swojego zdania w odniesieniu do oglądanych treści. Subskrypcja umożliwia śledzenie kanału osoby, której treści przypadły nam do gustu. W przypadku programów telewizyjnych musimy pamiętać o godzinie emisji. Nie da się ukryć, że lubimy oceniać innych – jeśli wykonują super robotę to dlaczego nie? Chyba warto docenić nasze ulubione kanały łapką w górę, albo życzliwym komentarzem.

youtube

 

Reklamy w telewizji niekiedy dłuższe niż odcinek serialu? To już chyba norma. Co prawda na YouTubie też występują reklamy, ale trwają one o wiele krócej i w większości przypadków mamy możliwość wyłączenia takowej już po kilku sekundach. Bardziej cwani mogą zaopatrzyć swoją przeglądarkę w specjalną wtyczkę, która zablokuje pojawianie się reklam przed, w trakcie i po seansie. Oglądając programy telewizyjne musimy uzbroić się w niemałe pokłady cierpliwości do pojawiających się co chwilę tych samych reklam.

Dużo tych zalet co?

Jednak tak jak wszystko na tym świecie, tak i YouTube posiada kilka drobnych wad. Jakich? Clickbaitowe tytuły. O zgrozo! Chcesz miło spędzić swój wolny czas oglądając ulubionego twórcę, a wchodząc w udostępniony przez niego filmik widzisz, że jego zawartość ma się nijak do tytułu, który zachęcił Cię do tego, by w ogóle włączyć dany materiał wideo. Tak działa clickbait – sensacyjny albo kontrowersyjny tytuł przyciągnie więcej widzów niż klasyczny, skrótowy opis tego co NAPRAWDĘ znajduję się w filmiku.

Kojarzysz czasy w których nie wiedząc jak i kiedy trafiałeś na „ciemną stronę YouTuba”? Teraz chyba nieco trudniej zabłądzić na tym serwisie (przynajmniej mi się to tak często nie zdarza), ale chyba każdy kiedyś trafił na „dziwne” materiały, które nie wnosiły nic dobrego do jego życia. Niestety, na YouTubie mamy sporo materiałów wulgarnych, kontrowersyjnych, nieodpowiednich dla młodszych widzów, czy takich, które pokazują patologiczne zachowania. Co więcej – dostęp do tego typu treści jest stosunkowo łatwy – niewiele z nich ma ograniczenia wiekowe, które zresztą łatwo obejść. Przy zakładaniu konta wystarczy podać fałszywą datę urodzenia – nie jest to w żaden sposób weryfikowane.

W moim odczuciu YouTube jest platformą, która zyskała tak ogromną rzeszę fanów dzięki różnorodności treści – i właśnie to uważam za największą zaletę tego serwisu. Dosłownie każdy znajdzie tu coś dla siebie – od rozrywki, po treści edukacyjne. Śmieszne koty, wpadki w programach na żywo, parodie teledysków, a może nauka języka obcego, ciekawostki ze świata zwierząt czy fakty na temat podwodnego życia? To wszystko znajdziesz w „youtubowej” kopalni w ilościach niezliczonych!

Komentarze (0)

zostaw komentarz

przesuń, aby odblokować

odblokowano